Klima Gaz Şarjı

Klima Gaz Şarjı Nasıl Yapılır?

Klimaya gaz şarjı ve vakum işlemi yapılırken kesinlikle kompresör çalıştırılmamalıdır. Öncelikle sistem gazla şarj edilmeden önce vakum işlemi uygulanmalıdır. Burada yapılan vakum işleminin en önemli nedeni ise, sistemde bulunan azot, oksijen, nem gibi diğer gazları dışarı atmaktır. Bu gazlar eğer sistemden dışarı atılmadan şarj işlemi yapılırsa, klimanız doğru soğutma işlemi yapamayacak ve anlamsız bir tepkimelerde bulunacaktır.

Eğer ki sistemden gaz kaçmış ya da içerisine hava sızmış ise bu sistemlerde polyester yağ kullanan tüm cihazların yağlarının değişimi de şart hale gelecektir. Bu yağlar içerisinde nem barındırdığı için sisteminizi ne kadar vakum işleminden geçirirseniz geçirin nemi alamazsınız ve yağın kimyası da değişir. Yağlama kalmaz ve kompresör bu nedenle zarar görür. Vakum işleminde, süre sistemin büyüklüğü ve vakum hacmi ile orantılıdır. Bu nedenle süre vakum gage ile tespit edilmektedir. Tam anlamı ile vakum mümkün değildir. Fakat ideal vakum mümkündür. Bu nedenle vakum gage sıfır noktası yani atmosferik basıncı verdiği zaman en ideal vakumun gerçekleştiğini belirtir.

Sisteme gaz vermeden önce tüm manifold hortumundaki havayı az miktarda gaz atarak alın. Bu işlemi yapmazsanız vakum ettiğiniz sisteme tekrardan hava verilmiş olur.
Sistemin liki hattına bağlı olan hortumdan sistemin etiket değerindeki kadar gazı teraziyle verin. Kısa bir süre bekleyerek sistem basınçlarının dengelemesini bekleyin. Daha sonra sistemi çalıştırın. Mutlaka tüpünüzün üzerinde nasıl gaz verileceğine dair uyarılar ve yönlendirmeler vardır. Bu noktalara dikkat edin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir